Jak je to s licenci 1xbet nejen v České republice?

Licenças 1xbet

Každá sázková kancelář pro svůj provoz potřebuje náležitou licenci. Jak je to s licencí u 1xbet? Které podmínky musí 1xbet splnit v ČR a co to znamená?


1xbet licence

Kdo může v současné době v ČR provozovat legálně hazardní hry a proč nedostala licenci společnost 1xbet?


O 1xbet a získávání licencí

Původem ruská sázková kancelář 1xbet je držitelem licence pro provozování hazardních her vydané místním úřadem Curaçao eGaming. Ještě je možné si nechat v této oblasti vydat také povolení Gaming Curaçao, a AntillePhone NV Gaming, přičemž platí, že všechna jsou si rovnocenná.

Licence vydávané dozorovými orgány ostrova Curaçao patří ve světě hazardních her k těm nejčastějším, na jejichž podkladě společnosti provozují svou činnost. Důvod je jednoduchý: Poměrně liberální podmínky pro zahájení fungování.

Výhodné je zejména to, že se vydá licence na celou oblast, to znamená naráz třeba na kasínové hry i na poker. Provozovatel si nežádá o každé povolení zvlášť, takže šetří výrazně administrativní náklady.


Jak to funguje v Česku

V podstatě naprosto naopak. V tuzemsku může na žádost licenci udělit ministerstvo financí a vše je poměrně zdlouhavé, těsně po spuštění příjmu žádostí se bez valného výsledku často muselo čekat i několik měsíců.

Jestliže firma celý proces trpělivě absolvuje, musí nejprve kompletně zastavit provoz, potom vyplatí svoje hráče a dle požadovaných podmínek legislativy dokonce upraví svůj software. Až následně si může požádat o povolení. A to ještě není vše: Po klientech sázkových kanceláří se vyžaduje, aby se osobně dostavili na pobočky CzechPointu a tam se fyzicky zaregistrovali.

V tuzemsku tak dominují české sázkové kanceláře a má to poměrně prostý důvod: Zahraniční společnosti nejsou schopny naplnit podmínky herního plánu, systémy mají dimenzované na celou řadu různých trhů a aby vyhověly tomu českému, musely by se dost přizpůsobit. A to se vzhledem k jeho velikosti většinou nevyplatí.


Proč dochází ke zpřísnění podmínek

Snaha o omezení rozsahu hazardu má především za cíl snížit počet patologických hráčů, tedy těch, kteří mají s hraním problém. Omezit dostupnost hazardu se rozhodně podařilo zejména v online sféře, dokonce několik desítek provozovatelů český trh opustilo naprosto dobrovolně.

Na tzv. blacklistu se jich tak ocitlo pouze zlomek. Blacklist je vlastně soupiskou ilegálních provozovatelů. Těm může být blokován platební účet a internetová stránka. V současné chvíli je sázková kancelář 1xbet pro Českou republiku právě na tomto seznamu.

Tuzemské ministerstvo financí rozhodně odmítá slova o cenzuře internetu a s výsledky je spokojeno. A chce do budoucna ve svém tažení proti hazardu pokračovat. Registr tzv. vyloučených hráčů měl fungovat už v roce 2017, nicméně IT systém je stále ve fázi příprav. Nejnovější odhady jeho spuštění tipují až na rok 2020.

Česká republika není jediným státem, kde podmínky pro hazard zpřísňují. Obdobně došlo k novelizování zákona o hazardních hrách ještě například i na sousedním Slovensku.